Bli med på ICDP-foreldrekurs

Vil du bli tryggere i foreldrerollen og få gode verktøy for samspillet med barnet ditt? Nordreisa kommune inviterer foreldre og foresatte til gratis ICDP-foreldrekurs.

To voksne leker med et lite barn ute i et vinterlandskap.
Foto: Ørjan Bertelsen

Vil du bli tryggere i foreldrerollen og få gode verktøy for samspillet med barnet ditt? Nordreisa kommune inviterer foreldre og foresatte til gratis ICDP-foreldrekurs.

Siste oppdatering 30. jul 2026, kl. 8:43

Publisert 30. jul 2026
  • Høsten 2026 arrangeres kurs for foreldre og foresatte med barn fra 0 til 6 år.
  • Fra januar 2027 arrangeres kurs for foresatte med barn i grunnskolen og ungdom opp til 18 år.
  • Kurset går over åtte uker, med én samling på to timer hver uke.
  • Tilbudet er gratis.
  • Innholdet tilpasses barnas alder.

Om foreldrekurset

Å oppdra et barn er en av de viktigste – og til tider mest utfordrende – oppgavene vi har. Nordreisa kommune ønsker at foreldre og foresatte skal oppleve trygghet og mestring i foreldrerollen. Derfor tilbyr vi ICDP-foreldrekurs som et relasjonsfokusert lavterskeltilbud til barnefamilier.

Kurset gir ingen fasit på barneoppdragelse. Det skal gi deg verktøy som kan gjøre deg tryggere og mer bevisst i samspillet med barnet ditt.

På samlingene møter du andre foreldre og foresatte. Dere får anledning til å dele erfaringer, refleksjoner og gode råd i et trygt fellesskap.

Dette snakker vi om på kurset

Kurset tar utgangspunkt i åtte temaer for godt samspill:

  1. Vis at du er glad i barnet ditt.
  2. Se og følg barnets initiativ.
  3. Ta del i barnets følelser.
  4. Gi ros og anerkjennelse.
  5. Skap felles oppmerksomhet og felles opplevelser.
  6. Gi mening til barnets opplevelser.
  7. Skap sammenhenger.
  8. Hjelp barnet til selvhjelp – støtt og sett positive grenser.

ICDP står for International Child Development Programme og er et foreldreveiledningsprogram for foreldre og andre omsorgsgivere.

Grunntanken er at den beste måten å støtte et barn på, er å trygge og bevisstgjøre de voksne rundt barnet. Programmet skal styrke det gode samspillet mellom barn og omsorgspersoner.

Har du spørsmål?

Kontakt

Cesilie Jørgensen
Prosjektleder
e-Post: cesilie.jorgensen@nordreisa.kommune.no

Aktuelt fra Nordreisa kommune

If your mobile phone network and internet are both down

Egenberedskapsuka 2026

Er du forberedt på å miste nettet?

Vi har hatt flere eksempler på at nettet faller bort i perioder. Det skjer. 155.000 nordmenn var uten mobildekning i Vest- og Sør-Norge under ekstremværet Amy i 2025. Den samme romjulen slo uvær ut strømmen til over 20.000 mennesker i Nordland, med påfølgende utfall i mobilnettet.

Er du forberedt på dette?

Her kan du følge en visualisert situasjon hvor mobil og internett ikke virker: https://www.dsb.no/feature/Ekombortfall/
...........................................................................................................

Are You Prepared to Lose Internet and Mobile Connectivity?

We have seen several examples of internet and mobile services being unavailable for periods of time. It happens. Are you prepared for such a situation?

For information about personal emergency preparedness, including guidance in English and several other languages, visit DSB's preparedness pages: https://www.dsb.no/egenberedskap/

Nattarbeid på kommunal vannledning

Feilen er nå rettet. Brudd på vannledning i Storslett og Sørkjosen området.

Feilen er nå rettet og normal vanntilgang er på plass for alle husstander. På grunn av bruddet så kan det fortsatt oppleves misfarget vann i området Storslett- Sørkjosen. Vann kan tappes fra første tappested etter hovedkran til vannet blir klart. For spørsmål kontakt 90 56 99 89

Egenberedskapsuka 2026

Egenberedskapsuka 2026

Denne uka har hele Norge fokus på EGENBEREDSKAP.

Hovedtema for 2026 er hvordan samfunnet kan bli bedre forberedt på å håndtere situasjoner der mobilnett og internett ikke fungerer som normalt.  Har du og dine nærmeste familie og venner sørget for å ha et beredskapslager? Er dere forberedt på langvarig bortfall mobiltilgang og internett, og kansje også strøm?

Slik bidrar du til dine egen og Norges beredskap:
https://www.dsb.no/sikkerhverdag/egenberedskap/egenberedskap-pa-flere-s…

En mann står og holder foredrag av en presentasjon i en sal.

Stor interesse for fagdag om lindrende behandling

14. oktober samlet Nordreisa kommune helsepersonell fra hele Nord-Troms til fagdag om palliasjon (lindrende behandling og omsorg ved alvorlig sykdom og livets slutt).
Geitrams i solnedgang

Verdens dagen for hjerneslag

Etablering av nytt rehabiliteringstilbud
Snart er et nytt, etterspurt senter for rehabiliteringspasienter på plass i Tromsø. I forbindelse med Verdens hjerneslagdag 29. oktober kan interesserte fra hele fylket få en forsmak på de nye tjenestene som planlegges.

Et gult bygg som henger sammen med Storslett skole

Informasjon om flytting av helsestasjonen

Helsestasjonen har flyttet sine lokaler til gulbasen på Storslett skole.