Høring av trafikksikkerhetsplan for Nordreisa kommune 2026-2030

Ny trafikksikkerhetsplan for Nordreisa kommune som skal gjelde fra 2026 – 2030 er nå sendt ut på høring, med høringsfrist 29.10.2026

Bilde viser Storslett sentrum med bygninger, biler og vei
Foto: Nordreisa kommune

Ny trafikksikkerhetsplan for Nordreisa kommune som skal gjelde fra 2026 – 2030 er nå sendt ut på høring, med høringsfrist 29.10.2026

Siste oppdatering 13. okt 2026, kl. 11:12

Publisert 13. okt 2026

Trafikksikkerhet i sentrum er en stor utfordring i Nordreisa kommune

 Spesielt mobiliteten og trafikksikkerheten til myke trafikanter blir negativt påvirket av trafikksituasjonen i Storslett og Sørkjosen. Uoversiktlige veikryss, mangel på gang og sykkelveier, farlige gangfelt og høy hastighet krever høy kompetanse av trafikantene i kommunen for å unngå ulykker.

Nordreisa sin befolkning blir eldre, og det forventes at gjennomsnittsalderen i kommunen kommer til å gå opp de kommende årene. Eldre og funksjonshemmede har flere av de samme utfordringene i trafikken. Dette er en gruppe trafikanter med dårligere reaksjonsevne og svekkede sanser. Funksjonshemmede kan også ha en annerledes impulskontroll, noe som kan gi uforutsigbare situasjoner. Spesielt om vinteren har disse gruppene utsatt da fremkommeligheten er dårlig. Små ujevnheter gir gjerne store problemer for disse trafikantene.

Nordreisa kommune har også et langstrakt sentrum, med få hvilesteder, som gjør det vanskelig for trafikanter med dårlig helse å forflytte seg. Mulighet for pauser vil gjøre mobiliteten til de med dårlig helse bedre som myke trafikanter.

Barn og ungdom er en annen gruppe med utsatte trafikanter i kommunen. De har begrenset erfaring og begrensede evner til å vurdere risiko. Flere av veikryssingene i Nordreisa er ikke tilrettelagt for myke trafikanter. Unge trafikanter blir derfor ofte utsatt for vanskelige situasjoner som krever erfaring og kunnskap om trafikken. For barn og unge uten førerkort vil det for eksempel være utfordrende å ferdes langs E6 med sykkel og sparkesykkel, da de må følge standard trafikkregler. Barnetråkket som ble gjennomført sammen med 7. klasse viser at de har flere kritiske meninger om sentrum. Støy, søppel, trafikk og dårlig belysning går igjen som momenter som er negativt i Nordreisa.

Høringsfrist 29.10.2026

Uttalelser merkes med Høring Trafikksikkerhetsplan 2027–2030

sendes til:

Nordreisa kommune

Postboks 174
9156 Storslett

E-post: postmottak@nordreisa.kommune.no

Kontakt

Har du spørsmål om planendringen, kan du kontakte:

Sondre Røragen
Arealplanlegger/naturforvalter
Telefon: 77 58 80 60
E-post: sondre.roragen@nordreisa.kommune.no

Aktuelt fra Nordreisa kommune

Nattarbeid på kommunal vannledning

Nordreisa kommune stenger av vannet fra Arildselv til Oksfjordhamn og Klubbenes, mandag 12 oktober, fra kl.08.30 til kl.20.00

Grunnet lekkasjereparasjon. Vann til egen husholdning tappes før varslet avstengning. Når vannet er tilbake, bør det tappes vann fra første tappested etter hovedkran, inntil vannet er klart og uten luft. For spørsmål kontakt 90 56 99 89
Inngangsdør på skolebygg

Informasjon om flytting av barneverntjenesten 

Barneverntjenesten har flyttet sine lokaler til Storslett skole.
Planskisse av B 31 Lundetunet

Høring og offentlig ettersyn av forslag til utbyggingsavtale for B-31 Lundetunet

Nordreisa kommune har fremforhandlet et forslag til utbyggingsavtale med Storesté invest AS . Avtalen skal bidra til gjennomføring av B 31 Lundetunet Forslaget legges ut til offentlig ettersyn i samsvar med plan- og bygningsloven kapittel 17 om utbyggingsavtaler. Alle som ønsker det kan sende inn skriftlige merknader innen 3.november til postmottak@nordreisa.kommune.no
Bilde av svømmebasseng

Svømmehallen er fortsatt stengt

Vi viser til tidligere informasjon angående stengning av svømmehallen på Storslett.
Svømmehallen er stengt på grunn av ødelagt ventilasjon- og avfuktingsanlegg.

Elevene på 6. trinn ved Moan skole står samlet med diplomet etter å ha vunnet hovedpremien i Beintøft 2026. Ordfører Hilde Nyvoll står til høyre.

6. trinn ved Moan skole vant hovedpremien i Beintøft 2026

Elevene på 6. trinn ved Moan skole fikk en stor overraskelse under kommunestyremøtet 24. september. Klassen er hovedvinner i den nasjonale gå-til-skolen-aksjonen Beintøft og får 15 000 kroner til klassekassen.
Gruppe med mennesker står samlet utendørs foran bygg.

Kommunestyret møtes 24. september

Kommunestyret møtes torsdag 24. september kl. 09.00 på Halti kulturscene. På sakskartet står blant annet uteområdet ved Storslett skole, framtidige lokaler for dagaktivitetstilbudet, Sonjatun helsesenter og organiseringen av veterinærtjenesten.