Moskoelva

I Moskoelva i Reisavassdraget ble det gjennomført habitatstiltak i ca. en kilometer lang strekning av elva. Kulverten mellom hovedløpet og det gamle hovedløpet ble også skiftet ut for å gi bedre forhold for fiskevandring.

 

Jernelva

I Jernelva ble det gjennomført restaureringstiltak mellom E6 og lysløypa. Det ble også tilrettelagt for fiskevandring til tre små bekker, som nå er tilgjengelig for sjøørret og sjørøye. Bekkene får til sammen omtrent en kilometer med fiskeførende strekning.

 

Sideelv til Rungadalsvassdraget

Terskler ble montert terskler i fem kulverter som stoppet fiskevandring i Rungadalsvassdraget. Tersklene hever vannivå og senker vannhastighet gjennom kulvertene. Tiltaket vil ha tilgjengeliggjort ca. 6 km med bekk for sjøørret og sjørøye. 

 

Storelva i Bakkeby

Det ble montert ospestokker i kulvert under latterveien i Storelva i Bakkeby. Høyt fall fra kulverten, høy vannhastighet og lavt vannivå gjennom kulverten har gjort at gytefisk fra sjøen sjelden har kommet seg opp elva. Montering av ospestokker har bidratt med å senke vannhastighet, samle vannet ut av kulvert og øke vannivå gjennom kulvert. Satskulpen nedenfor kulvert ble også hevet, slik at det ikke blir like høyt fall. Fallet fra kulvert her er fortsatt et problem, men voksen sjøørret vil klare spranget.